neděle 3. dubna 2016

Jarní ChropyněAhoj cykloturisti, od rána je venku moc hezky. Na lavičce před hospodou se střídají skupinky cyklistů s pivem. Já si zatím čtu cyklistické časopisy. Jde to rychle. Časopisy jsou plné reklam a testů jízdních kol. Já už mám však na několik roků všechno vybrané. Spíš jsou pro mě zajímavé články o cestovatelích. Dnes se mně potvrdily potřeby pro zimní cyklistiku. Co nejjednodušší kolo. Jeden talíř. Stejně nezávodíme. Jako obuv teplé pohorky. Často musíme chodit. Žádné předražené zimní tretry. Nejezdíme na výkon, ale pro radost. Někdo se snaží zavést novou módu. Zimní kolo s tlustými plášti. Ze své zkušenosti můžu říct, že nám stačí horské kolo s dobrým vzorkem.

Odpoledne jsem vyjel směrem na Hulín. Samozřejmě jsem před městem chytl závory. Po dlouhé chvilce projel vlak a závory nic. Až tak za pět minut se zvedly. Myslím si, že jsem tam stál víc jak deset minut. Úplně zbytečně. Projel jsem zahrádkářskou kolonii. Lidé pracovali na svých políčkách a zušlechťovali chatky.

Před Kroměřížem jsou chráněná slepá ramena. Každý rok je v nich voda. Tentokráte nic. Po dně se dá chodit. Mám obavy, že nás čeká suchý rok.

V Chropyni jsem přijel k rybníku a fotil jsem zámek proti slunku. Pak jsem se přesunul dále a už to bylo pro fotografování lepší. Letos jsem si dával pozor, kam šlapu a jedu. Minulý rok jsem si odtud odnesl velké psí hovno na botách a pláštích. Pejskaře hrozně miluji.

Cesta domů byla náročná. Jel jsem proti silném větru a byl jsem rád, že mám teplé oblečení. Ti cyklisté v krátkém oblečení museli hodně trpět. Sluníčko bylo příjemné, ale jen v závětří. Na cyklostezce před Kvasicema jsem potkal cyklistku. Celou cyklostezku jsme měli jenom pro sebe. Přesto najela předním kolem na trávu a spadla. Nic se jí nestalo. Tak se sama sobě hezky zasmála, že jsem si uvědomil jak je to hezká holka. No, spíš mladá paní.

Nebylo však všechno hezké. Když jsem jel kolem letiště za Kroměřížem tak nízko nade mnou přeletělo přistávající letadlo. Já jsem se hrozně lekl. Nevěděl jsem, co mě padá na záda. Oni pár metrů od cyklostezky dosedají na letiště.

Dnes jsem vyfotil několik křížů. Je zajímavé se podívat, jak jsou staré. Kolik už se toho kolem nich v dějinách událo. Kdo je nechal postavit. Co ho k tomu asi vedlo? Hlavně si všimněte, že si dal nějaký sochař práci s hezkou sochou. Proti dnešní době se dělaly pěkné a trvanlivé věci. Dnes žijeme rychle a věci zahazujeme. Uměle vytváříme potřebu něco kupovat.  Jako ta kola s tlustými plášti.

Ujel jsem 56 km za hezkého počasí.  Jen kdyby nefoukal ten vítr.

02.04.2016

Karel

Žádné komentáře:

Okomentovat